Ať už máte elektrokotel, plynový kotel, kotel na tuhá paliva, tepelné čerpadlo, solární systém, podlahové topení, chlazení či klimatizaci, je nutné každý systém udržovat! V trubkách, kde proudí voda, probíhá zanášení a koroze vedoucí až k haváriím, na jejichž odstranění vynaložíte nemalé náklady např.: u pořízení nového tepelného čerpadla se pohybujeme v částkách desetitisíců korun.
Firma Topivo Bernard s.r.o. má více než 20 let zkušeností z oblasti topení a ZTI.
Nejčastější poruchy:
- netopící nebo špatně topící topný systém,
- tekoucí radiátory,
- únik topné vody,
- špatná funkce termoregulačního ventilu,
- vznik galvanického článku a následné poškození potrubí díky použití různých druhů materiálů,
- nesprávně fungující topné spirály,
- protékající ventily,
- zaseknuté oběhové čerpadlo,
- ucpání výměníku tepla a systémů rozvodů ÚT,
- přítomnost bublinek kyslíku v topné kapalině,
- zanesený kotel, bojler,
- pojišťovací ventil zanesený vodním kamenem,
- poškození bojleru atd.
Chraňte si své otopné systémy pravidelným servisem před poškozením, ušetříte tím nemalé peníze za případnou výměnu poškozeného zařízení, tak zároveň předejdete značnému tepelnému nekomfortu, jelikož závady se projeví zpravidla v 90% případů v průběhu topné sezóny.
Rezervujte si termín kontroly topného systému dopředu! Napište termín, který Vám vyhovuje a my jej potvrdíme zpátky.
JAK KOMPLIKACÍM PŘEDEJÍT?
Doporučujeme 1x ročně provádět servis topného systému. Zkontrolujeme netěsnosti, uděláme kompletní revizi a potřebné testy, aby jste měli jistotu, že topný systém je v pořádku a připraven na další sezónu.
Také zkontrolujeme množství inhibitoru ve vodě a tím se systém zastabilizuje a vy se dále již o nic nemusíte starat, co se údržby týče. Servis se snáz provádí v létě, tedy mimo topnou sezónu. Avšak i v opačném případě známe řešení…
Variantou v topné sezóně je tzv. „on-line metoda“ – přípravek se jeden den aplikuje do systému, dá se do něj ochranný filtr, v domácnosti se běžně topí a tím se pomalu čistí soustava za chodu. Po cca 4 dnech se voda vymění.
JAK ODSTRANIT KYSLÍK ZE SYSTÉMU?
Nejčastější příčinou problému je přítomnost nevytěsněného kyslíku ve formě malých bublinek v topné kapalině. Tento kyslík spouští (akceleruje) korozi, díky které se poškozují trubky topného systému. Dříve byla teplota vody v systému zahřívána na 80 °C, a tím se tedy bublinky kyslíku „vyvařily“. Bohužel u nízkoteplotních otopných systémů s teplotou do 60 °C (tepelná čerpadla, kondenzační kotle atd.) není možné kyslík z provozní kapaliny dostat pryč. Nevytěsněný kyslík napadá stěny trubek (hlavně pak kovy) a způsobuje jejich poškození. Situaci v trubkách zhorší ještě bakterie, které se při 40 °C nezadržitelně množí a vytváří bakteriální biofilm zabraňující přenosu tepla.
Bublinky kyslíku se dostávají do topného systému převážně dopouštěním vody. Aby k tomu nedocházelo, napouští se voda do systému přes demineralizační patronu. Patrona je přístroj, který odloučí z vody bublinky s kyslíkem. Pokud již dojde k havárii, nejlepší cesta je vypustit současnou vodu do odpadu a přes demineralizační patronu napustit vodu novou.
My z Topiva Bernard, s.r.o. doporučujeme svým zákazníkům předcházet poruchám a učíme je pečovat o kapalinu. Kontrolou systému mohou zákazníci problém odhalit včas např.: kalná voda v podlahovém topení.
Bublinky kyslíku se dostávají do topného systému převážně dopouštěním vody. Aby k tomu nedocházelo, napouští se voda do systému přes demineralizační patronu. Patrona je přístroj, který odloučí z vody bublinky s kyslíkem. Pokud již dojde k havárii, nejlepší cesta je vypustit současnou vodu do odpadu a přes demineralizační patronu napustit vodu novou.
Náš tip: Zkontrolujte si barvu kapaliny na rozdělovači. Pokud je kalná, může to být znakem problému, který je potřeba ihned řešit. Nevíte si rady? Stačí napsat nebo zavolat a rádi vám pomůžeme...
NEČEKEJTE NA HAVÁRII!
Nechte si od nás odborně zkontrolovat systém! Poradíme Vám, jak se i nadále o topný systém správně starat, aby Vám pracoval co nejefektivněji!
Jak probíhá naše kontrola!
- Kontaktujte nás – napište e-mail nebo zavolejte. Společně probereme co Vás trápí
- Dohodneme se na termínu návštěvy u Vás, abychom zkontrolovali celý topný systémy.
- Na místě odebereme vzorek vody kvůli vyhodnocení problému a na základě výsledků ze vzorku najdeme řešení a zvolíme čistící proces.
- V případě nutnosti odebereme litr topné vody a litr napouštěcí vody a necháme v laboratoři udělat důkladný rozbor (zde se zjišťuje pH, obsah železa, tvrdost vody, vodivost apod) a podle výsledků postupujeme dále.
- Do soustavy přidáme chemii, vypustíme obsah systému do kanalizace, protože tato voda není nebezpečná pro životní prostředí.
- Pokud bychom použili silnou chemii, tak se na vypuštění znečištěné, chemicky ošetřené vody z topného systému použijí barely. Použitý biocidní přípravek by v běžné kanalizaci zničil i ty „hodné“ (prospěšné) bakterie, proto je s ním zacházeno jako s nebezpečným odpadem. Na náklady zákazníka tuto kapalinu z barelů zlikvidujeme.
Nový systém
Při zřízení nového systému se napouští už rovnou demineralizovaná voda (odsolená voda bez minerálů) a podle velikosti vytápěného objektu přimícháme do vody vhodnou chemii od dodavatele AV EQUEN, s.r.o., která zabrání znečišťování systému. Nové trubky v podlahovém topení mají už kyslíkovou bariéru, tudíž tam nehrozí poškození trubky (pozor! u měděného potrubí toto opatření nelze).
starší systém
Starší systém se nejdříve čistí prolitím chemií, poté se aplikuje inhibitor koroze (látka, která čistí povlak trubky, oddělí materiál od vody a tím zabrání kyslíku dotýkat se stěn potrubí, ulpívat na stěnách a tvořit tam ucpávky) a voda má pak už stálé chemické vlastnosti, je stabilizovaná a nedochází ke korozi. Tím si zachová své vlastnosti jako je například vodivost tepla.
Obraťte se na nás a naši profesionálové s Vámi prokonzultují nejvhodnější postup přímo pro Váš případ. Kontaktujte nás prostřednictvím telefonu, či emailu a domluvíme si termín prohlídky.